بسم الله الرحمن الرحیم

یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ (13حجرات)

بار ها کلمه ی تقوا و اتقوا الله و ... را در قرآن دیده ایم.واژه ی تقوا و کلمات هم خانواده آن در مجموع 258 بار در قرآن کریم استعمال شده است.تقوایی که پروردگار عالمین این چنین به آن سفارش کرده و اهمیت والایش در قرآن و احادیث به وفور یافت می شود چیست؟

حضرت رسول اکرم (ص) فرموده اند: به واجبات الهی عمل کن تا با تقوا ترین مردم باشی{1}

بر اساس تعریف بسیاری از بزرگان و حدیثی از پیامبر رحمت(ص) رسیدن به تقوا یا بهتر است بگوییم اولین مرحله ی آن عمل کردن به واجبات الهی و ترک محرمات می باشد.

از افضل واجبات که به عنوان ستون دین از آن یاد شده «نماز» است. و نماز قضا هم طبق نظر همه ی مراجع واجب است و راهی جز به جا آوردن آن نیست کسانی شاید از سال ها پیش نماز قضا بر گردن خویش دارند و موفق به پرداختن این حق الله عظیم نشده اند.باید توجه داشت که یکی از نیرنگ های شیطان برای منع تابش انوار حیات بخش تقوا بر وجود آدمی «تسویف» است یعنی کار ها را به فردا و روز دیگر موکول کردن! بار ها تجربه کرده ایم که کار نیکی که می خواهیم انجام دهیم دچار تسویف شده ایم.بدین دلیل است که پروردگار جن و انس مسارعت و شتاب در کار های نیک را بسیار پسندیده می داند و به آن تاکید فراوان دارد.برای مثال در آیات ذیل:

وَیُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَأُوْلَئِكَ مِنَ الصَّالِحِینَ(114 آل عمران)

یُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ   (90انبیا)

أُوْلَئِكَ یُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ(61 مومنون)

وَسَارِعُواْ إِلَى مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ  (133 آل عمران)

فَاسْتَبِقُواْ الْخَیْرَاتِ(148 بقره)

احادیث فراوانی هم در به سرعت انجام دادن اعمال صالح آمده که از میان آنان به سخن گوهرباری از مولایمان امام علی (ع) اکتفا می کنیم که فرموده اند: در انجام کار های نیک سرعت کنید ، پیش از آن که چیزی شما را به خود مشغول سازد و از آن بازدارد.{2}

جایگاه واجبات بخصوص نماز نیز ناگفته پیداست که از همه ی کار های نیک بالاتر است. پس بدون به تاخیر انداختن ، از همین لحظه بایستی شروع کرد و عزم و اراده را محکم نمود.

در وهله ی اول انسان باید قلب خود را از کدورت ها و تاریکی ها برهاند تا نور الهی بر روحش بتابد و روشنایی را حس کند و فراوان استغفار و توبه کند.

اگر شخصی بداند که شب آخر عمرش فرا رسیده ، گران قدر ترین و با ارزش ترین سخنانش را بیان می کند چه برسد به کامل ترین انسان عالم و کشتی نجات بخش دریای بشریت که بخواهد چراغ روشنی و هدایت و نجات را در مسیر انسانیت منور کند؛ سرور و سالار دل های اهل ایمان ، امام حسین(ع) که در شب عاشورا فرموده اند:"خدا می داند من از کسانی هستم که نماز و قرآن خواندن و زیاد دعا کردن و استغفار را دوست دارم{3} " ما شیعیان آن حضرت برای توفیق بجا آوردن نمازهای قضایمان باید دعا کنیم و از درگاه الهی غفران طلب کنیم بدون تسویف! و لختی درباره ی مرگ بیاندیشیم که ناگاه به سراغ انسان می آید و نمی دانیم که در چه زمان و چه مکانی عمرمان پایان خواهد یافت و نیز به این آیات پروردگار توجه داشته باشیم کهفَوَیْلٌ لِّلْمُصَلِّینَ * الَّذِینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ (4-5 سوره ی مبارکه ی ماعون) امام صادق (ع){4} و امام محمد باقر (ع){5} تفسیر این آیه را نماز اول وقت دانسته اند یعنی کسانی که از روی غفلت نسبت به اوقات نماز سهل انگاری می کنند.اگر خداوند کریم نماز اول وقت نخوانده ها را چنین خطاب می کند و جا دارد که تاملی کنیم در حال آنان که نمازشان قضا هم شده است!

نباید دل به این خوش کنیم که ما شیعه ی اهل بیت هستیم و ایشان حتما ما را شفاعت می کنند و لازم نیست خود را به سختی بیاندازیم و قضا هایمان را بجا بیاوریم چنان چه خود اهل بیت (ع) فرموده اند:"بدرستیكه شفاعت ما به كسی كه نماز را سبك بشمارد نمی رسد"{6}

شایسته است که بی درنگ و تسویف جدولی تهیه کنیم و در آن تعداد نماز های قضا را بنویسیم و هرچند خیلی کم شروع به بجا آوردن شان کنیم که اگر خداوند رحمان تلاش ما را در عمل به کار نیکی ببیند توفیق بیشتری اعطا می کند تا ان شاء الله موفق به انجام کامل آن شویم.

بهتر است بجای یکسری مستحبات ، اراده در ادای واجب داشته باشیم ؛ چرا که پیغمبر بزرگوار اسلام فرموده اند:نماز ستون دین است اگر مقبول افتد دیگر عبادات پذیرفته میشود و اگر مردود گردد عبادات و اعمال دیگر پذیرفته نمی‌شوند.{7}

{1} بحار الانوار ج 71 ،ص 196

{2}میزان الحکمة ، ج 1 ، حدیث 5381

{3}بحارالانوار ، ج 44 ص 329

{4} تفسیر قمی ، ج 2 ص 446

{5}خصال ، ص621 ، ح 10

{6}(سفینة البحار جلد /2 ص/19)

{7}وسایل الشیعه ، ج 3 ، ص 22 ، حدیث 10تاریخ : شنبه 26 اردیبهشت 1394 | 08:30 ب.ظ | نویسنده : یالثارات الحسین | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic