در این مطلب که برگرفته از نشریه تلنگر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان است به بررسی جریانات سلفی و تکفیری بپردازیم.


تفکر سلفی وتکفیری چندی است که از حیطه ی باور وارد عمل شده وبخشی ازکسانی که به آن معتقدند با تلاش درحال عمل به باورهای خود هستند.ازسویی دیگر، صهیونیست ها وآمریکا به دلایلی که بعدها به آن خواهیم پرداخت از این نوع اسلام حمایت می کند.اما آنچه که مهم به نظر می رسد پرداختن به ریشه ی این تفکر است، که از کجا سرچشمه می گیرد؟

نخستین بار این تفکر کجا و درچه زمانی جایگاه سیاسی پیدا کرد؟

توسط کدام دولت تقویت شد؟ وسوالاتی از این دست.

تثبیت یک جریان پراکنده وانتشارآن:

تفکر سلفی در طول تاریخ تفکری بدون طرفدار نبوده است و مهمترین شاهد این ادعا حیات این نوع تفکر، تا زمان حاضراست. ادعای سلفی ها پیروی ازپیامبرو صحابه و سلف صالح وتابعین است. نقطه عطف این جریان تلاش های ابن تیمیه حرانی است.

ابن تیمیه تلاش های زیادی در انتشارافکار خود داشت و رسالات و کتب متعددی نیز منتشر کرد و برعقاید خویش اصرار می ورزید تا جایی که بارها توسط حکومت وقت زندانی شد. بنابراین سلفی ها که احکام خود را ازقرآن وسنت به دست می آورند بسیاری ازاحادیث خود را ازابن تیمیه و یا از ابن القیم الجوزیه(شاگرد ابن تیمیه) نقل می کنند که اونیز ناشر ومدافع افکار استادش بود.با در نظر گرفتن چنین مواردی جریان سلفی توسط یک عالم دین به نام ابن تیمیه تثبیت می شود و این جریان جایگاه نظری می یابد.

پس ازمرگ ابن تیمیه تفکر سلفی طرفداران زیادی می یابد تا اینکه شخصی به نام محمد بن عبدالوهاب مجددا به آن دامن می زند و دولت بریتانیا نیزازآن حمایت می کند ...

که در مطلب بعد به آن خواهیم پرداخت...

 
طبقه بندی: اسلام،  دشمن، 

تاریخ : دوشنبه 28 مهر 1393 | 09:49 ب.ظ | نویسنده : یالثارات الحسین | دیدگاه شما
.: Weblog Themes By BlackSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic